arabalar ile ilgili bilgiler

[url=http://www.elektrotekno.com/about21153.html][img]http://www.elektrotekno.com/userpix/8706_35245_2.jpg[/img][/url]

       Siritiyorgüneş enenjisiyle çalıaşn arabayla bilgi almak istiyorsanız bu linke tıklayınızHavalı 
      
 

Sandvik Coromant: Otomotiv sektöründeki gelişmeler, döküm ve kalıp yan sanayisinin sektörün taleplerine daha hızlı cevap vermesini gerekli kılıyor

Yan sanayiler, araba gövdesine ait parçalar için gerekli otomotiv baskı kalıplarının önemli bir kısmını karşılamaktadırlar. Yeni model araçların hızla piyasaya çıkarılması için varolan rekabetçi baskı unsurlarına, siyasi çevrelerin ve tüketicilerin de katkısı olmaktadır. Üst seviyelerde  verimlilik elde etmek, gelişmiş takımlar ve takımlandırma rekabet gücünü korumak için zorunlu olmuştur.

Kalıp sanayisi son yıllarda önemli değişikliklerden geçmiştir; değişikliklere yön veren güçlerden en önemlisi  dünya çapında döküm ve kalıplar için büyük bir pazar oluşturan otomotiv endüstrisinin talepleri olmuştur. Bu nedenle Sandvik Coromant  tan Per Forssell bu yazısında özellikle otomotiv takımları ve kalıp pazarı üzerinde duruyor. Sandvik Coromont tarafından yeni çıkarılan ve otomotiv sektöründeki döküm ve kalıp üreticilerinin maliyetlerini düşürmesine ve tedarik sürelerini kısaltmasına yardımcı olacak ürünleri inceliyor. Aynı zamanda piyasadaki en son eğilimlere de değiniyor.

Otomotiv talepleri, takım ve kalıp sektörünü yönlendiriyor

Araç, taşıt ve otomotiv parça üreticileri rekabete dayalı ve zorlu bir pazarda faaliyet göstermektedirler. Çevreci grupların baskıları  ve bu baskılara karşılık alınan resmi tepkiler, üretilecek yeni modellerde bulunması gereken özelliklerin sayısını artırmaktadır. Otomotiv sanayi, enerji ve kaynakları koruyucu önlemleri tamamen benimsemese de tüketicilerin enerji tüketimine ilişkin kaygıları  çevreci görünme  isteği yaratmakta; diğer yandan güvenlik ve kaza (kayıp) önleme ile ilgili, çevreci taleplere göre çok daha büyük olan talepler de bu sektörde söz sahibi olmaktadır.

Darbelerin gücünü zayıflatmak ve aerodinamik tünel sonuçlarını geliştirmek amacıyla daha geniş boyutlu cantlar ve kaportalarla değişimin temposu artırılırken; diğer bir eğilim de sağlam, sarsıntı emici ve yakıt tasarrufu sağlayacak hafif ağırlıkta malzemelerin kullanımıdır. Bununla beraber, rekabet yeteneğini korumak ve artırmak, üretim maliyetini düşük tutmak ve farklı  tiplerdeki yeni taşıt modellerini daha hızlı piyasaya çıkarmak için gerekli olan unsur; asıl sürücülerdir.

Üreticilerin birbirinden değişik tüketici gruplarına çekici görünebilmek için birçok farklı tipte araba tasarımında rekabet etmesi gerekmektedir. (SUV lar, küçük arabalar, aile arabaları veya hibrid elektrik ve benzinle çalışan arabalar, vb.) Bu durum araç üreticilerinin sundukları modellerin sayısını artırmıştır. Ayrıca rekabet güçlerini koruyabilmeleri için modellerini daha sık değiştirmeleri de gerekmektedir. Bunun sonucunda; araba modellerinin yaşam süreci kısalmakta, dolayısıyla üretimlerinde kullanılan kalıplar ve kalıp setlerinin kullanılabilirlik ömrü de azalmaktadır.

Bu nedenle taşıt kalıp yapımcılarının hem aynı anda birçok yeni kalıp veya kalıp setini tasarlaması hem yeni modellerini hızla piyasaya çıkarma çabası içindeki otomotiv üreticilerinden gelen talepleri karşılayabilmek için daha hızlı üretmeleri gerekmektedir. Kalıpçılık, daima zaman alıcı ve masraflı bir iş olmuştur ve genellikle yeni araçların üretim sürecinde yavaşlatıcı bir darboğaz olarak görülür. Geliştirilmiş bir kalıp üretim süreci ve daha iyi verimlilik, eksiksiz kalıp setlerinin daha kısa zamanda yapılmasına yardım edebilirse, yeni modellerin tedarik süresi ve geliştirilmiş ürün maliyeti de azalacaktır. Kalıp sanayisine yönelik özel takımları geliştirme çalışmalarının çoğunun hedefi de budur.

Sandvik Coromant  çözümleri

İlgili işleme operasyonlarının modern kesme takımları ve proses bilgisi kullanılarak optimize edilmesi ile büyük çaplı tasarruflar sağlanabilir. Kesme kalıplarının genellikle karmaşık olması ve üç boyutlu yapılar içermesi nedeniyle, prosesler ancak uzun tezgâh saatleri ve sayısız işlemler sonucunda tamamlanabilmektedir. Her işlemde %10 verim artışı sağlanırsa ve bu başarı birçok tekil işlemde elde edilirse, genel sonuçta büyük bir tasarrufa ulaşılması mümkündür.

Kalıp üretiminde birbirinden farklı birçok kesici takım ve uç rol oynamaktadır. Ancak destekleyici role sahip delik açma ve delik işlemenin yanında frezeleme işlemleri, sürecin çoğunu kapsamaktadır.

Sandvik Coromant, modern kalıplara gereken sert çeliği kesmek için yeni ve gelişmiş GC1610 kalitesiyle desteklenen, sert karbür takımlama ve ileri uygulama teknolojisinin bir kombinasyonu olan yüksek ilerleme uçlu Plura frezeyi sunmuştur. Tüm Plura 1610 kesicileri sert parça frezeleme için uygundur. İleri uç teknolojisi, yüzeyde oluşup yüzeyin veya tabakanın derinlerine ilerleyecek çatlakları engelleyen, çatlamaya dirençli bir katmana sahiptir. Kaplamanın sunduğu ısı bariyeri, yüksek ısılarda işleme sırasında güvenlik sağlar. Bu sayede sertlikten taviz vermeden üstün aşınma dayanımı sunup, istikrar ve mükemmel kesme performansı sağlanmaktadır. 48 ila 55 HRC de tutarlı biçimde yüksek performans sağlar, 55 ila 63 HRC de diğer kalitelerden %200 daha iyidir ve sertlikte 46 ile 55 HRC arasında üstün aşınma dayanımı ile rekabet gücü çok daha fazladır.

Ayrıca, frezelemede daha az son işlem ya da daha az manuel cilalama gerektiren geliştirilmiş h7 toleransı ile kalıp üretiminde önemli olan yüksek hassasiyet özelliği sunar. Tüm bunlar sertleştirilmiş veya orta sertlikteki çeliklerde yarı-hassas ile hassas olmak üzere tüm uygulamalar için mükemmel olmakla birlikte, kalıp uygulamaları için de idealdir.

Yüksek ilerleme yeteneği ve yüksek talaş kaldırma hızına sahip olması sayesinde 4 ve 5 eksenli tezgahlarda yapılan işleme; geleneksel yöntemlere göre on kat daha hızlı tamamlanabilmektedir. GC1610 kalitesindeki Plura kesicileri; köşe radyüslü parmak freze, küresel ağızlı uç freze ve ince işlem tipleri  ile birlikte mevcuttur. 

Uzun kullanma boyunun  yaygın olması  frezeleme, delik açma, delik işleme ve takım tutucularında iyileştirme gerektirmektedir. Örneğin zeminleme yastıkları üretirken, uzun kullanma boyunun kalıp yatakları içinde işlemesi sürecinde Coromant Capto modüler takım tutucudan yararlanılıp; yüksek ilerleme hızına sahip kesici CoroMill 210 ile birlikte kullanılması halinde yüksek verim sağlayan bir eşleşme elde edilecektir. Kılavuz pimleri üretmek için gerekli olan dar toleransta delik işlemede CoroBore 825 gibi takımlar ise iyi sonuçlar vermektedir. 

Dökme demir kalıp yatakları yüzey frezeleme, yeni uç jenerasyonundan uygun kalite ve uygun geometriler içeren CoroMill 245 ve 365 gibi etkin kavramlardan yararlanır. Örneğin CoroMill 245, ağız keskinliği ve hassasiyeti için veya yüksek ağız güvenliği, ya da hafif, orta veya ağır uygulamalar için uygun geniş uç seçenekleri ile birlikte teslim edilir. CoroMill 365, 40 mm den 250 mm ye kadar ebatlarda sekiz kesici ağzı sayesinde dökme demir yüzey frezelemede ve yüksek talaş kaldırma hızı ile çelik frezelemede maliyette optimum fayda sunar.

CoroMill 300 ayrıca kalıp üretiminde de geniş çapta kullanılır ve P, K, H ve N geometrilerini içeren çok kapsamlı bir uç ve geometri yelpazesine sahiptir. Mart 2008 de piyasaya çıkarılacak olan yeni freze CoroMill 490, Sandvik Coromant ın geniş çeşitlilikteki frezeleme kesicilerine son derece değerli bir katkı olacaktır.

 

                        

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !